Tipy a rady

Jak zabojovat s alergií? Seznamte se s přírodními saponiny

Alergií například pylovou, můžeme být postiženi kromě období jara a léta i na podzim. Jiné typy alergií zase přetrvávají během celého roku. Důležité je alergenům se vyhýbat, přičemž zmírnění až vymizení alergií mohou pomoci přírodní saponiny.

Alergie se projeví, když imunitní systém odhalí a následně reaguje na cizorodou látku, o které si myslí, že je škodlivá. Příznaky, které člověk pociťuje jako kýchání, rýma nebo ucpaný nos jsou projevem, jakým imunitní systém bojuje proti nevítanému útočníkovi.

Co může způsobovat alergii?

Pyl je nejčastější příčinou sezónních alergií, které se vyskytují jak u dospělých, tak i u dětí. Pylový alergen je práškovitá látka, kterou produkují stromy, trávy a plevel. Je lehký a suchý, a proto se přenáší větrem velmi rychle i na velké vzdálenosti. Vysoké hladiny pylů v ovzduší podle pylového zpravodajství znamenají, že alergici budou mít s velkou pravděpodobností horší projevy pylové alergie než běžně.

Plíseň se nejčastěji nachází v koupelnách, sklepech či v jiných domovních prostorách. Ve vnějším prostředí je její zdrojem např. půda anebo opadané mokré lístí. Stejně jako pyl i spory plísní v podobě drobných lehko se rozmnožujících částic, které jsou pozorovatelné jen mikroskopem se šíří vzduchem a u člověka můžou vyvolat alergii na plísně. Na rozdíl od pylů se plísně hravě šíří jak v teplém tak i ve vlhkém počasí. Ve vnějším prostředí je jich ve vzduchu nejvíc na vrcholu léta a začátkem podzimu.

Ve vnějším prostředí je jejím zdrojem např. půda nebo spadané mokré listí. Stejně jako pyl i spóry plísní v podobě drobných snadno se rozmnožujících částic, které jsou pozorovatelné pouze mikroskopem, se šíří vzduchem a u člověka mohou vyvolat alergii na plísně. Na rozdíl od pylů se plísně hravě šíří jak v teplém, tak ve vlhkém počasí. Ve venkovním prostředí je jich ve vzduchu nejvíc na vrcholu léta a začátkem podzimu.

Roztoče sú mikroskopické ploštice, kterým se daří stejně v teplém a vlhkém prostředí jako například ložní prádlo, koberce, nábytek či matrace. Alergickou reakci nezpůsobuje kousnutí roztoči, ale jejich kožní lupy a výkaly. Pokud máte alergii na roztoče, pravděpodobně budete mít problémy s alergií v průběhu celého roku.

Panuje domněnka, že zvířecí srst či chlupy jsou příčinou alergií. Alergeny se však srstí jenom roznášejí. Co vyvolává alergickou reakci jsou zejména bílkoviny, které se nacházejí v lupinách, slinách nebo moči zvířat a na které se chlupy snadno přilepí. Ty se pak dostávají na člověka.

 „Alergeny, bílkoviny, polypeptidy, pyl, prach z roztočů se dostanou na anebo do těla trpícího, přilnou na kůži, sliznice, dutiny anebo průdušky a když dosáhnou dostatečného množství, organizmus proti nim vytváří protilátky. Při nárostu těchto nad únosnou míru vzniká alergický záchvat,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova, CSc.

Pylová alergie i na podzim, jiné jsou celoroční

Pylová alergie se nevyskytuje jenom v  jarním (duben, květen červen) a letním období. Od konce léta a v průběhu celého podzimu jsou příčinou silných alergií pylová zrnka rostliny jménem ambrosia. Její vrchol je v polovině září, ale příznaky mohou trvat až do prvního mrazu v roku, takže i v listopadu je možné mít pylovou rýmu. Chladné počasí může přinést úlevu od některých alergenů, ale alergici stále mohou reagovat na spouštěče alergií v interiéru, jako například. zvířecí srst, plíseň nebo roztoči, čím můžete mít příznaky alergií přes celý rok.

U alergií je nebezpečné to, že si je organizmus analyzuje a jejich složení si zapisuje do buněční molekulární paměti. Tím se stane, že čím dál, tím méně alergenů může způsobovat takovou alergickou reakci jaká byla první,“ dodává doktor Sova.

Možno udržet alergie pod kontrolou bez léků?

Jakmile se u člověka rozvine pylová alergie, je málo pravděpodobné, že samovolně zmizí. Může se však zmírnit, a to i bez chemických léků. Některé výzkumy naznačují i její úplné vyléčení.

Moderní medicína dovede zjistit značné množství alergenů a léčba spočívá ve vyhýbání se jim a v tlumení alergické odezvy. Ne vždy se to ale daří. Sledování alergiků, kteří odešli z místa, kde trpěli na alergii do úplně odlišného prostředí a setrvali tam víc jako 6 – 8 měsíců ukázalo, že většina z nich už po návrate alergií netrpěla, nebo netrpěla do té doby, dokud se nevytvořila nová přecitlivělost. Je to způsobené vymazáním zápisu složení alergenů z buněční molekulární paměti,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova, CSc. Z toho vyplývá, že jestli znemožníme neustále se obnovující zápisy daného alergenu do molekulární paměti, ona zápis vytratí, neobnoví a trpící se vyléčí. Aby se molekulární zápis vymazal, je potřebné znemožnit jeho obnovování v průběhu asi jednoho roku.

saponiny

Naše DIAMOND YACCA doctor sova® s obsahem čistých přírodních saponinů snižováním povrchového napětí ztěžuje adherenci (přilepení) alergenů na a v organismu a tím brání nahromadění takového množství alergenů, které jsou již ve stavu vyvolat alergickou reakci a její zápis do molekulární paměti. S DIAMOND YACCA doctor sova® jsme dosáhli velmi pěkné úspěchy při pylové nebo senné rýmě, kožních ekzémech, alergických kopřivkách, v případě astmatu a jiných,” ozřejmuje MUDr. Oto Sova, CSc., který se výzkumu saponinů věnuje již 33 let a testování přírodními saponíny podrobil stovky alergiků.

„Měli jsme pacienty, kteří hodnotili svoji pylovou rýmu první rok jako 20-kapesníkovou za jeden den. Po užívání saponinů v DIAMOND YACCA doctor sova® byla 10 – kapesníková a až následující rok poklesla na 3-kapesníkovou. Někdy je potřebné užívání saponinů za rok zopakovat. A jestli se alergik vyhýbá alergenům, které jsou mu známy a užívá saponiny z DIAMOND YACCA doctor sova® 6 – 8 měsíců  (až rok) má velmi dobré šance, že se alergie může až zbavit.“ doplňuje doktor Sova.

Saponiny se v malém množství běžně nachází v různé zelenině, bylinkách, víně nebo čaji, v takovém množství však  mají nízký účinek. Nejvíce saponinů se nachází v palmě yucca shidigera. MUDr. Oto Sova, CSc. vyrábí saponinový doplněk stravy DIAMOND YACCA doctor sova® z yuccy patentovanou metodou bez použití chemie. Kvalita doplňku stravy je tak garantovaná. V případě alergií radí doktor Sova užívat saponiny následovně:

„Dospělí v začátku léčby 4 tobolky denně (2,0,2), děti: 2 tobolky denně (1,0,1). Po poklesu reakcí, což je několik měsíců, může uživatel přejít na poloviční dávky , které užívá do konce roku. V čase silných sezonních alergií a alarmujících příznaků může alergik užívat denně 6 až 8 tobolek rovnoměrně rozdělených do periody dne. Mimo toto období může postupně snižovat příjem saponinů, ale pod hladinu dvou tobolek denně nedoporučji klesnout.“

Napsat komentář