Tipy a rady

Při bolestech kloubů je klíčová chrupavka. Dá se zregenerovat?

Bolavé klouby patří mezi nejčastější ortopedické obtíže, a to zejména u dospělých nad 50 let. Příčiny je třeba hledat v nemocech jako artritidy, artrózy, kloubní či revmatické záněty a pod. Problémy s klouby jsou však časté i u mladších sportovců. Vhodnými regenerativními postupy lze operaci kloubů odložit nebo se jí dokonce úplně vyhnout.

Důležitost chrupavky 

Klouby se skládají z kostí a tkáně včetně chrupavek, vazů, šlach a svalů. Chrupavka je pevná tkáň, která pomáhá chránit kosti před jejich vzájemným třením. Je poměrně tenká, má tloušťku 2 až 4 milimetry a v její přítomnosti se klouby ohýbají s lehkostí a bez bolesti.

Všech 143 kloubních chrupavek v lidském těle obsahuje také látku zvanou synoviální tekutina, známou také jako kloubní maz. Při pohybu část této tekutiny „naolejuje“ klouby a zároveň přesouvá kyslík a další živiny do kloubů a jejich okolí, aby je udržela zdravé.

Příčiny změn v chrupavce a bolesti

Stárnutím se chrupavky ztenčují a opotřebovávají, protože léty byl na nich vyvíjen tlak. Ztenčováním chrupavky vzniká nedostatečné odpružení mezi kostmi. Součástí je i málo kloubního mazu, výsledkem čehož je bolest.

Chrupavka se věkem může ztenčovat i z důvodu nedostatečného prokrvení a výživy kloubu díky zaneseným cévám. Je vyživována skrze matrix kostí.

Ke změnám, poškozením či ztenčení chrupavky může dojít i v případě, že jste sportovali nebo sportujete, protože při pravidelné zvýšené fyzické aktivitě je na klouby vyvíjen enormně silný tlak.

Pročištění a výživa – YACCA NA KLOUBY doctor sova®

Doplněk stravy YACCA NA KLOUBY doctor sova® byl speciálně vyvinut MUDr. Otem Sovou, CSc. na problematické a bolavé klouby. Od konkurenčních doplňků stravy a od léků proti bolesti kloubů se YACCA NA KLOUBY doctor sova® odlišuje tím, že klouby napomáhá:

  • pročistit
  • vyživit.

Klíčovým se jeví právě pročištění cév, které kloub vyživují, k čemu napomáhají přírodní saponiny. Saponiny v kloubech mají nezastupitelné postavení, protože na jejich činnosti závisí krevní zásobení a tím přívod živin a kyslíku do nejjemnějších struktur, kde by se bez práce saponinů nedostaly ani nejmodernější léky, a tím by byla jejich účinnost z pohledu uživatele nedostatečná,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova, CSc., který se výzkumu saponinů věnuje již 33 let.

Saponiny se běžně nacházejí v ovoci a zelenině, jako například hrách, brokolice, luštěniny, ale najdete je i ve víně, různých bylinách či čaji. Jedná se však o velmi nízké dávky, které mají jen malé účinky. Nejvíce saponinů se nachází v exotické palmě Yucca schidigera. Jejíž výtažky podporují zdraví člověka při mnoha zdravotních problémech.

Saponiny získáváme právě z palmy yukka, která jich obsahuje nejvíce, a to 15 až 50 %. Palmy se sklízejí na podzim a seno z nich se podrví na jemný prášek. V případě saponinů, které byly použity do doplňku stravy YACCA NA KLOUBY doctor sova®, jde o zvláště vyextrahované terpenové saponiny z yukky ze skupiny ironů a iononů,“ doplňuje Dr. Oto Sova.

Následná výživa chrupavky a kloubu je zajištěna dalšími přidanými látkami do YACCA NA KLOUBY doctor sova®:

  • kyselina hyaluronová, přispívá k měkkosti, pružnosti a viskozitě chrupavek,
  • hydrolyzovaný kolagen a síra jsou zdrojem aminokyselin potřebných pro stavbu chrupavek,
  • chondroitin sulfát má protizánětlivé účinky a je základní složkou kloubních vazů,
  • glukosamin sulfát působí preventivně proti rozvoji osteoartritidy.

Artrózy, záněty a kloubní onemocnění

YACCA NA KLOUBY doctor sova® může pomoci při artrózách, artritidách, kloubních a revmatických zánětech, alergických kloubních onemocněních, progresivní polyartritidě a pod. Testy nám potvrdily, že po užívání saponinů, které napomohly pročistit krevní cévy a tím i obnovit zásobování chrupavky, způsobily, že chrupavka zhrubla (nabobtnala, hydratovala se), což způsobilo velkou úlevu trpiteli. V případě, že v kloubu již žádná chrupavka není, neboť je vydřená, YACCA NA KLOUBY doctor sova® zázraky udělat neumí,“ opisuje Dr. Sova.

Pokud kloub po užívání doplňku stravy YACCA NA KLOUBY doctor sova® začne pobolívat jinak než obvykle, je to pozitivní signál. „Při zhrubnutí, hydrataci chrupavky se obě kosti odtlačují od sebe a tkáně, které kloub přidržují jsou napínány. Bolí však tkáně, ne klouby. Po čase by se měly tyto tkáně poddat a klouby by měly přestat bolet. V případě, že po užívání výživového doplňku kloub bolí stejně nebo nebolí, YACCA NA KLOUBY doctor sova® už nemá co regenerovat,“ dodává MUDr. Oto Sova, CSc.

Pro poradenství při užívání YACCA NA KLOUBY doctor sova® kontaktujte MUDr. Ota Sovu, CSc. v naší poradně.

Napsat komentář