Tipy a rady

Nejsou saponiny jako saponiny

Přírodní saponiny z yuccy jsou již známe a stávají se častěji atraktívnejší komoditou. Na trhu narazíte na levné či středně drahé přípravky z yukky anebo i na saponinové doplňky stravy s podobnými názvy jako ten náš. 

Když se začali saponiny užívat jako doplňky stravy chytalo se je mnoho podnikavých obchodníků a ti, kterým by mohli pomoci v jejich potížích nedovedli rozhodnout, kterému výrobku s často lákavým názvem dát přednost. Prodavači většinou nasypali malé množství yucca prášku do vody a mícháním vzniklo pěnění, které dávali za důkaz kvality výrobku.

Do jisté míry to byla pravda, když roztok prášku třepáním zapěnil, obsahoval saponiny. Ale důležitou je otázka, či ten nejpěnivější saponin dovede proniknout všude tam, kde je to potřebné, napomáhat odstraňovat škodlivé látky a sedimenty a zprůchodňovat cévy či střeva.

Dva typy saponinů a jejich separace

Před třiceti léty jsme poznali dva hlavní druhy saponinů – pěnivé (steranové) a málo pěnivé anebo nepěnivé (terpenové) saponiny. Neexistovali relevantní metody na separaci saponinů, jako je to například u krevního séra, které elektroseparačními metodami dovedeme rozdělit na víc než  sto frakcí a opsat funkci každé z nich. Jedno však bylo jisté, že pěnivé, steranové anebo jinak steroidní saponiny se dostanou jenom do trávícího systému, tedy přes ústa a jícen do žaludku a odtud do tenkého a tlustého střeva, a tělo opouští stolicí. To proto, že mají velké molekuly a nicméně nebylo by vhodné, kdyby v krvi pěnily.

V roku 1964 švédský profesor Westerberger vyvinul separační metodu, která dělila různé látky na základě jejich izoelektrického bodu v roztoku speciálního pufru. Tuto metodu jsem propracoval na velkokapacitní metodu a v roku 1993 mi bol na ni udělen americký patent. Po dlouhých nezdarech dělení saponinů jsem se ji rozhodl modifikovat a vyplatilo se mi to.

Momentálně je autofokusací možné rozdělit steranové saponiny na pět – šest odlišných typů, které se velikostí molekul ani vlastnostmi působení v organismu od sebe moci neliší a mají společný znak: pění v roztoku a zdržují se a účinně pracují pouze v trávícím traktu.. Terpenových saponinů je podstatně více a řadí se do jednotlivých skupin, jako triterpenové saponiny, ionony, irony a vinyly. Tyto, protože mají podstatně menší molekulu, se dovedou vstřebat i do krevných a lymfatických cév, tam cirkulovat v lymfě anebo krvi a snižováním povrchového napětí napomáhat v odstraňování škodlivých látek a sedimentů z těla ven. Saponiny tak napomáhají zprůchodňovat samotné postižené cévy, jako i cévy všech ostatních orgánů těla. Terpenové saponiny v porovnání se steránovými nepění.

Saponiny ve správném poměru

Na základě těchto poznatků jsem vyvinul doplněk stravy DIAMOND YACCA doctor sova®. Jelikož délka trávícího traktu spolu se střevy není delší než 15 metrů, ve výslední směsi saponinů postačuje menší množství steranových saponinů. Délka všech cév v lidské organismu  je ovšem více než 1 600 kilometrů! (zeptejte se strýce Googla), a proto je potřebné, aby DIAMOND YACCA obsahovala více terpenových saponinů.

Jestli má přípravek správně a rovnoměrně pracovat, tak účinný a konečný produkt má obsahovat něco okolo 10 % steranových saponinů a minimálně 90 % terpenových saponinů.

Laciné Yuka prášky vs naše DIAMOND YACCA doctor sova®

Vlastním speciální aparatury zvané autofokusery, pomocí kterých elektrickým proudem bez použítí chemikálií dovedu směs přírodních saponinů v prášku rozdělit na jednotlivé frakce a potom smíchat tak, aby konečné složení produktu bylo vždy stejné po celý rok. Totiž u přírodních, ničím neupravovaných konkurenčních levných Yucca prášků se poměr steroidných a terpenových saponinů mění podle ročných období anebo období dešťů a sucha. Někdy tak převažují  steranové saponiny, a produkt působí jenom na problémy trávícího traktu a na cévy moc nepůsobí anebo je to naopak.

Produkt DIAMOND YACCA doctor sova® si můžete zakoupit na www.doktorsova.cz. Je to jediný výrobek, který odpovídá uvedeným kritériím. Disponujeme americkým patentem (US patent No.5 256 269/1993) a jsme držitele třech slovenských certifikátů, které zaručují pravost a ochranu uvedeného produktu.

S úctou

Váš doktor Sova – MUDr. Oto Sova, CSc.

Napsat komentář