Tipy a rady

Jak žít dlouho a zdravě? Dvanáct rad pro longevity

Žít rychle a zemřít mladý už dávno neplatí. V popředí je dlouhověkost. Věda, která dává návod jak se ve zdraví dožít vysokého věku. K čemu by nám byl dlouhý život, kdybychom ho nepřežili ve zdraví? Když chcete tohoto stavu dosáhnout, je třeba na tom pracovat. Čas začít je tady pořád.

V Česku se dožíváme podobně vysokého věku jako ve Švédsku, avšak rozdíl je v tom, že Švédové se takového věku dožívají v dobrém zdravotním stavu. Ke zdravému a dlouhému životu přispívá strava, pohyb, prevence, ale i dobré vztahy. Zde je několik rad, jak se k dlouhověkosti s dobrým zdravím dopracovat.

1. Nedělejte to, co vám může uškodit

Faktory, které významně dokáží ovlivnit dlouhověkost, jsou kouření, pravidelné pití alkoholu a stres. Přestane-li člověk praktikovat jeden z těchto neduhů, benefity pro zdraví se projeví velmi rychle. Např. při odvykání od kouření se tělo již do 20 minut začíná vzpamatovávat od škodlivin z cigaret a do roka se významně snižuje riziko vzniku některých závažnějších onemocnění.

Důležité je vyhnout se i nebezpečným a riskantním sportům či situacím. Rizika a následky jsou často horší než u nemocí a mohou být i fatální. Ztraňte se i nezdravého prostředí a přítomnosti toxických lidí, kteří vám způsobují nadbytečný stres.

2. Pohyb jako součást každého dne

Pokud nemáte čas alespoň dvakrát týdně na sport, přidejte pohyb do běžných každodenních aktivit, jako např. rychlá chůze až do zadýchání, výměna výtahu za schody, chození pěšky do práce nebo při sedavé práci praktikovat přerušovaná sezení s krátkým cvičením. Všechny zmíněné aktivity pomáhají mnohem víc, než si myslíme. V zemích, kde je věk dožití nejvyšší, patří pohyb a všechny činnosti, při kterých se člověk zadýchá, mezi hlavní faktory ovlivňující dožití se vysokého věku.

MUDr. Oto Sova, CSc. se k tvrzením přiklání a říká, že jednou z jednoduchých metod, jak významně zlepšit stav srdce, je pohybová aktivita. v podobě chůze. „Studie dokonce prokázaly, že každému desátému předčasnému úmrtí lze předejít už jedenácti minutami rychlé chůze denně.“

3. Chytrá technika na ruce

O tom, jak se vašemu tělu daří, jaký máte tlak nebo puls, zda jste spali kvalitně, zda jste měli dostatek pohybu nebo zda jste nepřekročili kalorický příjem vás dokážou informovat chytré hodinky. To, jak se člověk přibližně cítí, ví každý z nás i bez hodinek, avšak tento pomocník vám to ukáže i na číslech a bude podporovat a hlídat vaše odhodlání dlouhodobě, jelikož začít žít zdravěji a vytrvat není úplně jednoduché. Inteligentní zařízení jsou spolehlivá, nezapomenou na vás a umí s vámi být nonstop 24 hodin denně. Postupně přichází doba, kdy bude tento výrobek zcela personalizovaný a bude nám schopen poskytnout rady šité na míru.

4. Jaká strava je pro mě správná

Zjistit, jaká strava je pro vás ideální, pomohou testy na potravinovou intoleranci, střevní mikrobiom nebo genetické testy na základě analýzy DNA. Tyto testy ukáží, jakým potravinám byste se měli vyvarovat a které jsou pro vás naopak superpotravinami. Výsledky testů umí dopomoci i k vytvoření jídelníčku, který nám pomůže zhubnout či přibrat.

Obecně ale platí, že jíst byste měli kvalitní potraviny bohaté na bílkoviny, zdravé tuky a sacharidy. Nejzdravější potraviny neobsahují přidaný cukr ani chemické látky.

5. Nezapomínejte na výživové doplňky

Na základě různých genetických predispozicí nebo životního stylu může nastat situace, kdy laboratorní výsledky ukáží nedostatek některých látek, které nelze doplnit stravou. Není totiž pravdou, že pokud máte pestrou stravu, tak máte všeho dostatek. Důležité je magnesium, omega 3-mastné kyseliny, vitamíny B a pod., kdy je tělu třeba dodat výrazně vyšší dávky než jsou doporučené denní.

Existuje několik longevity výživových doplňků. Mezi ně patří i přírodní saponiny nazývající se také organická mýdla, která pravidelným pročišťováním celého organismu (ideální na jaře a podzim) přispívají k dobrému zdraví a dlouhověkosti. „Saponiny mají na tělo stejný účinek, jako když saponátem myjete špinavé hrnce, zevnitř i na povrchu. Pracují způsobem snížení povrchového napětí všech sedimentů a škodlivých prvků, kdy dochází k jejich zředění, což napomáhá jejich odstranění z těla ven,“ říká MUDr. Oto Sova, CSc., který se věnuje jejich výzkumu již 33 let.

Saponinový doplněk stravy DIAMOND YACCA doctor sova®

6. Kvalitní spánek znamená i pravidelnost

K tomu, aby byl spánek kvalitní a regenerativní, je dobré dodržovat určité zásady, jako například. pravidelnost, která tělo postupně naprogramuje na přibližně stejnou hodinu začátku a konce spánku. Pokud přidáte i spánkovou hygienu – snížíte rušivé prvky jako světlo, používání mobilního telefonu před spaním, vysokou teplotu v ložnici nebo pozdní večeři, nastavíte se na spánek dlouhověkosti. Kvalita spánku je přitom důležitější než jeho kvantita.

7. Buďte optimistou a myslete pozitivně

Udržujte si optimistický pohled na život a budujte si silné sociální a rodinné vazby. Pozitivní myšlení, okolní rodina a dobří přátelé mají příznivý vliv na dlouhověkost. Pokud nejste spokojeni a šťastní a obáváte se o budoucnost, působí to na tělo negativně. Naopak dobří přátelé a rodina zlepšují váš pohled na svět a snižují stres. Rodina a blízká přátelství mají významně obohacující charakter a příznivě působí na naše prožívání. Výzkumy potvrzují jeho příznivé účinky na naše fyzické i psychické zdraví, celkovou kvalitu a délku života.

8. Absolvujte preventívne prehliadky

Platí to pro návštěvy všeobecného, zubního lékaře a u žen i gynekologa. Většině nemocí lze předejít, pokud jsou diagnostikovány včas. Moderní metody umožňují při včasné diagnostice vysokou míru úspěšnosti léčby i v případě těch nejzávažnějších onemocnění. Pokud se výsledky odklánějí od normálu, je důležité, aby lékař sledoval jejich dlouhodobé trendy.

Zkažené zuby a záněty s nimi spojené mohou být příčinou mnoha chronických onemocnění. Vhodná je pravidelná zubní hygiena i výměna amalgámových plomb za moderní bílé. Oficiální medicína prohlašuje, že vliv amalgámových výplní na zdraví člověka je minimální, odpůrci zase označují výplně za zdroj pomalé otravy organismu, avšak pravdou je, že Evropská komise zakázala používání amalgámu u dětí a těhotných žen již od roku 2018 a úplný zákaz je za dveřmi, a to konkrétně rok 2025.

9. Udělejte si zdravé prostředí v práci i doma

Přestože mnoho lidí preferuje zdravý životní styl, trpí různými chronickými onemocněními. Většinou za to mohou vnější vlivy nebo prostředí, ve kterém dlouhodobě pobývají. Může jít o toxiny z plísní vyskytujících se doma, o alergie na roztoče nebo také o těžké kovy, které mohou být přijímány z vody či ze stravy. Všechno se ale dá změřit a odstranit. Obecně lze doma využívat kvalitní filtry vzduchu a vody.

10. Předcházejte infekčních onemocněním

Virová a bakteriální onemocnění zrychlují naše stárnutí. Během jejich průběhu užíváme většinou také různé chemické léky, což není zcela prospěšné pro zdraví. Nejlepší je těmto onemocněním předcházet a posilovat si imunitní systém. Prevence zahrnuje tepelný komfort, dostatek spánku a pokud jsme na infekční nemoci náchylní, tak je zapotřebí vyšší příjem zinku a vitamínu C. K lepší imunitě přispívá otužování a návštěva sauny patří k důležité strategii longevity.

11. Pečujte o svou kůži a vzhled

Kůže je největším orgánem těla a důležitou ochranou před vlivy vnějšího prostředí, důsledkem kterých pokožka stárne. Kůži je třeba natírat krémy s dostatečným UV faktorem a ochraňovat ji tak před sluncem.
K mladšímu vzhledu kůže a oddálení stárnutí mohou přispět již zmíněné saponiny. „Léky, vitamíny, živiny, ale i kyslík potřebný k životu, hrají v organismu důležitou roli pouze tehdy, nacházejí-li se na žádoucím místě v dostatečné koncentraci. A protože saponiny napomáhají odstraňovat z cév (ale také z nervů a lymfy) škodlivé sedimenty, které brání dostatečnému zásobování buněk kyslíkem a potřebnými živinami, může docházet k požadovanému efektu zpomalení stárnutí,“ vysvětluje MUDr. Sova a dodává, že není-li pokožka obličeje dostatečně zásobována z cév kyslíkem, ztenčuje se a vznikají vrásky.

Pokud pokožka obličeje není dostatečně zásobována z cév kyslíkem, ztenčuje se a stárne.

12. Správný pitný režim

Jedna věc je pít dostatek tekutin a druhá věc je, o jaké nápoje se jedná. Pro dobré zdraví a longevity je třeba se zcela vyhýbat slazeným nápojům. Džusy jsou sice bohatší na vitamíny a vlákninu, obsahují ale spoustu fruktózy, která zatěžuje trávicí systém. Pít hodně tekutin před spaním také není dobré, jelikož se tím může narušit kvalita spánku.
Jeden šálek kvalitní kávy denně je pro zdraví prospěšný a pokud z něj chcete získat ty správné antioxidanty, longevity kávou se stane, pokud jej zkombinujete s tukem. Ten dodáte kapkou kvalitního oleje nebo lžičkou tučnější smetany.

DIAMOND YACCA doctor sova® má kontrolované složení vyvinuté na vědeckém základě. Nese ochrannou známku a je certifikovaná.

DIAMOND YACCA doctor sova® 140 nebo 280 kapslí koupíte zde.

Napsat komentář